Renovace

Renovujeme historické objekty

Zobrazit více

Špaletová okna

Špaletové okno je dřevěné okno, které se skládá z vnějších a vnitřních křídel, mezi nimiž je dřevěná část, která se označuje špaleta. Odtud tedy původ názvu špaletové okno.

Špaletové okno zasazujeme jako celek. Obě dílčí části, tedy okna, jsou vsazeny do jedné dřevěné zárubně a ta se pak montuje jako jedna část. Spodní část okna se nazývá parapet a svislé plochy označujeme jako ostění.

Rozdíl mezi špaletovými a kastlovými okny:
Společná definice obou typů je ta, že se jedná o dřevěná okna tvořená vnitřním a vnějším (samostatně otevíratelným) oknem. Rozdíl je jen velmi malý a spočívá v otevírání vnějších křídel. U špaletových oken se vnější křídla otevírají ven, naopak u kastlových se otevírají dovnitř.

Dříve se špaletová okna zasklívala jednoduchými skly a tepelná izolace měla velké nedostatky. Proto se špaletová okna začala nahrazovat EURO okny či plastovými okny s dvoj či trojskly. Díky novým technologiím izolačních dvojskel (Uw=1,1 a lepší) a propracovanějšího těsnění se nyní špaletová okna opět hojně využívají, zejména v roubenkách, chatách či chalupách.

Samostatnou kapitolou jsou špaletová okna v historicky ceněných budovách, kde se rekonstrukce řídí i požadavky památkového úřadu. Dokážeme vyrobit repliky původních oken s použitím nejnovějších technologií a okna mají stejné či lepší izolační vlastnosti jako moderní EURO okna.

Výrobky z této kategorie